Yangın Kaplin

YANGIN YİVLİ KAPLİN

Yivli bağlantılar, kaynaklı ve dişli imalatın yapılamayacağı yerlerde kullanılabileceği gibi diğer alternatif bağlantı türlerinden montajı kolay olan ve işçilik süresini kısaltan daha güvenilir bir bağlantı şeklidir. Rijit sistemlerde bağlantı şartlarının zor olduğu durumlarda kullanıcıya montajda esneklik sağlar. Boru bağlantı parçalarının kolay sökülüp takılabilmesinden dolayı kolay montaj ve demontaj olanakları getiren, yüksek sızdırmazlık özelliğinin yanı sıra gerektiğinde kolay temizlik ve bakım imkanı ile yangın tesisatlarında gerekli görüldüğü noktalarda ve deprem (sismik) korunmasına yönelik uygulamalarda kullanılmaktadır. Maliyet açısından aralarında küçük bir fark oluşsa da son yıllarda yivli bağlantı diğer bağlantı şekillerine açısından daha çok tercih edilmektedir. Yivli bağlantının yapılabilmesi için fittings elemanlarının yivli olarak üretilmiş olması, boruların üzerine yiv açılması ve bunları birleştirici kaplinlerin olması gerekir. Borulara yiv açılarak üzerinde contaları bulunan kaplinler vasıtasıyla birleştirilir. Yiv açma işlemi, ezme veya kesme metodu ile yapılır. Yiv açma işlemi özel yiv makinesi veya tornada yapılır. Yiv üzerine kaplin contası yerleştirildikten sonra kaplin üzerindeki vidalarla sabitleştirilir. Vidalar sabitleştirilirken uygun torklarda sıkılmalıdır. Kaplinlerin contalarının tipi ve sıcaklık derecesi, spesifik uygulamalarda ortam koşullarına uygun olarak seçilmelidir. Borudan branşman alınan noktalarda, çıkış ağızlı yivli bağlantı elemanları kullanılabilir. Kullanılan çıkış ağızlı yivli bağlantı elemanının çıkış ağzındaki conta için üretici tarafından verilen delik ölçüsünde delik açılır.

Avantajları; Yivli sistemleri kullanma avantajları arasında montaj hızı ve kolaylığı, kaynağa gerek olmaması, tekrar sökülebilme, bakım kolaylığı, zamandan tasarruf ve düşük işçilik maliyetleri sayılabilir. Yivli borularla birlikte kullanılan kelepçeler lastik contası ile birlikte tam bir sızdırmazlık sağlar. Sismik hareketlerde yangın tesisatlarında esneme, genişleme, kısalma, bükülme özelliklerini içerdiğinden kaynaklı sistemlerinden daha güvenlidir. Uygulanan yivli boru hatları kelepçeler ile birlikte titreşim azaltıcı özelliğe sahiptir.

Uygulama Alanları
·         Yangın Tesisatı
·         Otomotiv Sektörü
·         Tesisat Sistemleri
·         Havalandırma Sistemleri
·         Ekskavatör, Gemi inşaatı

Yangın tesisatlarında kaynaklı ve dişli imalata göre yivli bağlantı kullanılır. Yivli bağlantılarda en fazla sabit kaplin ve esnek kaplin tercih edilir. Yangın tesisatlarında sprinkler kelepçe kullanıldığından hattın rijit olması için sabit kaplinler kullanılması gerekmektedir. Esnek kaplinler ise belirli bir açıda borunun hareket edebilmesini sağlar. Sabit kaplin ve esnek kaplin görünüş olarak birbirinden ayırt edilemez. Sabit kaplin ve esnek kaplin kırmızı boyalı ve galvaniz olmak üzere iki çeşidi vardır.

Kurulum üreticinin talimatlarına ve ihtiyaçlarına göre yapılmalıdır. Kaplinler FM Onaylı boru bağlantıları için kullanıldığı durumlarda, boru üreticisinin montaj talimatları ve şartlar da dikkate alınmalıdır. Aksi belirtilmediği sürece yivler, ANSI / AWWA C606 (en son sürüm), "Grooved and Shouldered Joints" göre yapılmalıdır.

ÜRÜN GRUPLARIMIZ
Grooved Coupling System
Yivli Kaplin Sistemleri
Vortex Plate
Vorteks Plate
Sismik Askilama

YANGIN KAPLİN
Tunahan Mah. Maivçam Sit. 12G/23 Eryaman ANKARA