Yivli Kaplinlerin Montaji Nasil Yapilir

Yivli Kaplinlerin Montaji Nasil Yapilir

1.      Yiv açtıktan sonra boru ağzında herhangi bir yumru, delik veya çapak olmadığını kontrol edin. Sızıntıları önlemek için önce bunları temizleyin.
2.      Bir darbeli anahtar kullanarak önceden birleştirilmiş kaplinin vidasını açın.
3.      Contanın keçe ağızlarına nötr yağlama maddesi uygulayın. Döküm parçaların iç kısmına da yağlama maddesi uygulayın.

 


4.      Contayı boru ağzının üzerinden kaydırın ve ağzı tümüyle kapladığından emin olun.
5.      İki boru ağzını bir araya getirin ve contayı boru ağzının üzerinden itin. Contanın ortada olduğundan ve her iki boru ağzını da kapladığından emin olun.


6.      Döküm parçanın dış çapı ve yiv çapı üretici tarafından verilen teknik özelliklere uymalıdır.
7.      Bir döküm parçayı contanın etrafına yerleştirin. Contanın üzerine yerleştirildiğinde, döküm parçanın yivine oturduğunu görmelisiniz.
8.      Döküm parçaya bir cıvatayı geçirerek takın. Cıvata başının muhafazaya mükemmel biçimde uyduğundan emin olun.9.      İkinci döküm parçayı cıvata üzerinden geçirin ve cıvata üzerindeki somunu parmakla çevirerek sıkın. Ardından ikinci cıvatayı yerleştirin ve parmakla sıkın.
10.  Her iki cıvatayı da sırayla uygun bir lokma anahtarına sahip bir darbeli anahtar kullanarak kaplin tümüyle kapanana kadar sıkın. Opsiyonel olarak cıvataları bir tork anahtarı kullanarak belirtilen torkla sıkabilirsiniz. Daha yüksek bir tork uygulamak sızdırmazlığı iyileştirmez ve kapline zarar verebilir.

Not: Uygun bir sızdırmazlık için tork standartlarına uyulması gerekir. Çok büyük bir tork, kaplinin sızdırmazlık özelliğini iyileştirmez, aksine cıvata ve muhafazaya zarar verecek, hatta ayrılmalara sebep olacaktır. Çok düşük bir tork sızıntıya sebep olacaktır. Hem ayrılmalar hem de sızıntı yaralanmalara veya kayba yol açabilir.